fbpx

TİROİDİN SANA ENGEL DEĞİL!

Metabolizma hızını belirleyen organ olan tiroidi daha yakından tanımaya hazır mısın? Bilinenin aksine tiroit problemin, doğru tedavi ve beslenme düzeniyle senin kilo vermene de engel değil!

 

Peki özellikle hangi besin öğelerinin tiroitle ilgili olduğunu merak ediyor musun?

İyot: Tiroit hormonunun salgılanması için gerekli bir mineral. Yeterli iyot tüketmediğinde tiroit bezi büyümesiyle tiroit yetersizliğinin oluşmasına sebep olabilirsin. İyot kaynağını en güzel iyotlu tuz kullanarak sağlayabilirsin. Ve ayrıca deniz ürünleri de iyot kaynakları arasında yer alıyor.

Selenyum: Yapılan araştırmalar selenyumun tiroit dokusunda selenoprotein içeriğinden dolayı elzem bir mineral olduğunu gösteriyor. Selenyum hipotiroit hastalarında yaşam kalitesini arttırma, Anti-TPO değerini düşürmeye yardımcı oluyor. Ayrıca selenyumun haşimato hastalığında anti TPO-TGA miktarını azalttığı ileri sürülüyor. Selenyumu daha çok protein kaynaklarında bulabilirsin deniz ve et ürünleri, tahıllar, yumurta ve ay çekirdeği gibi.

Çinko: T4’ün T3’e çevrilmesini yani metabolizmanın hızlanmasını sağlayan minerallerden birisi de çinko! Hipotiroidi belirtilerinden olan saç dökülmesini, saç yapımında görevli çinkoyu eksik alarak daha da fazla tetikleyebilirsin. Bu mineral, en fazla hayvansal kaynaklarda bulunmakla beraber tahıl, kuruyemiş ve kurubaklagillerde bulunur.

Probiyotikler: Çalışmalara göre bağırsağındaki floranın kötü durumda olması tiroit problemlerini de tetikleyebiliyor. Bu yüzden bu floranın sağlıklı kalması ve gerekli durumlarda probiyotik takviyesinin yapılması, bu durumu iyileştirmeye katkı sağlayabilir.

Tiroitten korkma ve kilo vermenin imkansız olduğunu düşünme!

Kullandığın ilaç ve takiple tiroit değerlerini normal aralıklarda tuttuğun sürece ve doğru beslenme düzeniyle imkansız değil unutma!

 

Diyetisyen Tuğçe Özkütük